Spółdzielnia Mieszkaniowa
w Bogatyni
Historia Spółdzielni Mieszkaniowej
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bogatyni powstała 15 października 1981 roku – w zebraniu założycielskim uczestniczyli członkowie założyciele z ramienia Urzędu Miasta, KGM PZPR, Zgorzeleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wpisu do rejestru sądowego w Jeleniej Górze dokonano dnia 28 maja 1982 roku, uzyskując z tym dniem status prawny.
Spółdzielnia powstała na bazie trzech pierwszych domów wielorodzinnych ówczesnego Inwestora Państwowego- Elektrowni “Turów” w Bogatyni – budynek przy ul. 3 Maja 20÷26, Kossaka 9 ÷ 11 oraz Kossaka 13 ÷ 23. Wymienione obiekty wybudowano na terenach zaprojektowanego dużego osiedla mieszkaniowego nazwanego w trakcie realizacji budowy “Osiedlem Matejki I” Inwestor w roku 1980 przekazał wymienione budynki nieodpłatnie, w zarząd i administrację Spółdzielni Mieszkaniowej w Zgorzelcu, a Walne Zgromadzenie tejże spółdzielni zadecydowało o podziale SM Zgorzelec i przekazaniu opisanych budynków Spółdzielni Mieszkaniowej w Bogatyni. Do lokali kierowano mieszkańców z terenów pobliskiego Zatonia, w związku z procesem wysiedlenia tych terenów, pod planowaną ówcześnie inwestycję – Budowa Elektrowni Turów”- Zatonie etap II.
Mieszkania te stanowiły pierwszy majątek Spółdzielni Mieszkaniowej w Bogatyni. Niedługo po tym, Zarząd Spółdzielni w Bogatyni opracował i podał do publicznej wiadomości wieloletni plan rozwoju polegający na dalszej realizacji spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego i technicznego na terenie statutowej działalności w Bogatyni. Ogłoszenie kierunków rozwoju, stało się momentem zwrotnym działalności spółdzielni, ponieważ masowo zaczęli przenosić członkostwo do SM w Bogatyni członkowie spółdzielni zgorzeleckiej, zamieszkali i pracujący na terenie miasta i gminy Bogatynia. Lista członków oczekujących na własne mieszkanie był długa, a ambitne plany młodych spółdzielców nie byłyby realizowane, gdyby nie pomoc i wydatna współpraca z wiodącymi przedsiębiorstwami z terenu Bogatyni, takimi jak:
P.P. Elektrownia “Turów”, KWB “Turów” a także nie istniejącymi już dzisiaj Bogatyńskimi Zakładami Przemysłu Bawełnianego :Doltex”
Głównym budowniczym spółdzielczych inwestycji było ówczesne Bolesławieckie Przedsiębiorstwo Budowlane z Bolesławca. Z chwilą ogłoszenia upadłości Przedsiębiorstwo to zastąpiło między innymi Przedsiębiorstwo “Alpo Zielona Góra”, które realizowało inwestycję “Osiedle Matejki II”, teraz nazwane
L. Wyczółkowskiego – budynki 19 do 29. Wydatnej pomocy udzieliła Kopalnia Węgla Brunatnnego “Turów” angażując, w ramach zawartych umów ze Spółdzielnią – własny, samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego przekształcony następnie w Zakład Robót Górniczych KWB “Turów”. Inwestycyjny rozwój Spółdzielni notuje się w latach 1984-2000, gdzie oddano do użytku członków Spółdzielni największą ilość mieszkań.
Tab. 1. Obrazująca powstanie oraz lokalizację budynków spółdzielni mieszkaniowej w Bogatyni w latach 1984-2000
Tab. 2. Lokalizacja budynków spółdzielni mieszkaniowej w Bogatyni
Spółdzielnia Mieszkaniowa
- ul. Białogórska 7, 59-920 Bogatynia
- 75 77 32 675 wew.101
- biuro@sm.bogatynia.org